czwartek, 13 grudnia 2018 r.  Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji
Wiadomości z tagiem Wnioskodawca  RSS
Przejęcie numeru NIP spółki do jednoosobowej działalności

Dodano: 12.12.2018 9:02 | 0 odsłon | 0 komentarzy

Pytanie: Wnioskodawca był wspólnikiem (z 50% udziałem w zysku/stracie) dwuosobowej spółki jawnej. Po skutecznym wypowiedzeniu przez drugiego wspólnika umowy spółki, Wnioskodawca złożył w oparciu o art. 66 KSH pozew o przyznanie mu prawa do przejęcia majątku Spółki z obowiązkiem rozliczenia się z występującym drugim wspólnikiem zgodnie z art. 65 KSH. Czy Wnioskodawca jest uprawniony do przejęcia NIP Spółki do prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej na skutek przejęcia przedsiębiorstwa Spółki? 

Źródło: www.podatki.biz

NSA. Prywatna działka w firmie: Amortyzacja od ceny zakupu, czy rynkowej?

Dodano: 11.12.2018 13:36 | 0 odsłon | 0 komentarzy

Z uzasadnienia: Wnioskodawca nabył bowiem odpłatnie tę działkę, jako część większej nieruchomości, ale z uwagi na fakt, że po wydzieleniu działka ta stała się samodzielnym przedmiotem obrotu prawnego i na moment wprowadzenia jej do ewidencji środków trwałych, nie można było ustalić ceny jej nabycia, to należało ustalić jej wartość przy zastosowaniu art. 22g ust. 8 ustawy o PIT. (...) w sytuacji potwierdzenia, że doszło do nieodpłatnego nabycia ustawodawca przewidział już w tym przepisie sposób ustalenia wartości, tj. "wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości."

Źródło: www.podatki.biz

Korekta "starej" faktury nie zawsze możliwa

Dodano: 10.12.2018 11:00 | 0 odsłon | 0 komentarzy

Pytanie: 28 marca 2012 r. Wnioskodawca wystawił Naczelnikowi US fakturę, która dotyczyła przechowywania pojazdu. W sierpniu 2017 r. Naczelnik US wezwał Wnioskodawcę do zwrotu kwoty ... zł tytułem nienależnego świadczenia. Wnioskodawca nie zgodziła się z tym wezwaniem. W czerwcu br. zapadł wyrok Sądu Rejonowego, w którym Sąd zasądził ... zł tytułem zwrotu wynagrodzenia za przechowywanie pojazdu. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do dokonania korekty faktury z 2012 r.?

Źródło: www.podatki.biz

Wydatki na mieszkanie w PKPiR

Dodano: 05.12.2018 13:35 | 2 odsłon | 0 komentarzy

Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność, która obejmuje handel nieruchomościami na własny rachunek. Wnioskodawca nabył z rynku wtórnego od osób fizycznych nieprowadzących działalności mieszkanie w celu jego dalszej odsprzedaży (lokal stanowi towar handlowy). Lokal ten wymaga ponoszenia nakładów budowlano-remontowych. Czy koszty związane z usługami remontowymi powinny być klasyfikowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 13 - jako pozostałe wydatki, czy też w kolumnie 10 - jako zakup towarów handlowych i materiałów?

Źródło: www.podatki.biz

Przekazywanie pracownikom PIT-11 za pomocą środków komunikacji elektronicznej

Dodano: 04.12.2018 13:35 | 0 odsłon | 0 komentarzy

Pytanie: Czy sposób przesłania przez Wnioskodawcę pracownikom informacji PIT-11 za pomocą środków komunikacji elektronicznej, tj. przesłania jej na wskazany przez pracownika adres e-mail w formie załącznika w postaci pliku w formacie PDF opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym, jeżeli Wnioskodawca będzie dysponował potwierdzeniem wysłania wiadomości e-mail, ale nie będzie dysponował potwierdzeniem dostarczenia e-maila do Pracownika, jest dopuszczalny w świetle wymogów stawianych przez art. 39 ust. 1 ustawy o PIT?

Źródło: www.podatki.biz

CIT: Przychód z zysków kapitałowych w przypadku przeniesienia autorskich praw majątkowych

Dodano: 29.11.2018 13:36 | 0 odsłon | 0 komentarzy

Przeniesienie na inny podmiot autorskich praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie (nabycie pierwotne) nie generuje przychodu z zysków kapitałowych, ponieważ nie są one objęte przepisem art. 16b ust. 1 ustawy o CIT, do którego odsyła art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o CIT - nie stanowią dla Wnioskodawcy wartości niematerialnych i prawnych.

Źródło: www.podatki.biz

VAT: Dokumentowanie usługi wynajmu lokalu użytkowego

Dodano: 28.11.2018 13:35 | 0 odsłon | 0 komentarzy

Pytanie: Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi firmę jednoosobową. W sierpniu br. nabył prywatnie lokal użytkowy ze środków własnych i na własne nazwisko. Wnioskodawca, poza działalnością gospodarczą, rozpoczął prywatnie wynajem wskazanej nieruchomości na cele użytkowe (niemieszkalne). Czy dla celów VAT, przychód z najmu prywatnego należy połączyć z przychodami z działalności i opodatkować odpowiednią stawką (w tym przypadku 23%) oraz czy należy wystawić fakturę?

Źródło: www.podatki.biz

Amortyzacja środka trwałego otrzymanego w darowiźnie

Dodano: 27.11.2018 13:35 | 1 odsłon | 0 komentarzy

Pytanie: Wnioskodawca otrzymał od żony w formie darowizny przedsiębiorstwo. Wnioskodawca z żoną posiadają wspólność majątkową. Żona Wnioskodawcy po przekazaniu przedsiębiorstwa zlikwidowała działalność. Czy otrzymane w darowiźnie środki trwałe mogą być wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy dokonywane w firmie żony? Czy dokonane odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę?

Źródło: www.podatki.biz

reklama

Copyright © 2008-2018 biznes.hitweb.eu  - wszelkie prawa zastrzeżone