Obecnemu rządowi nie sposób odmówić aktywności w dążeniu do uszczelnienia systemu podatkowego. Kolejnym narzędziem w tej walce ma być split-payment, czyli model podzielonej płatności podatku VAT. Ta pogoń za dodatkowymi wpływami do budżetu odniesie jednak odwrotny skutek. Przedsiębiorcy alarmują bowiem, że split-payment pozbawi ich płynności finansowej.
„Rzeczpospolita”: Zapłata podatku na osobne konto ma być dobrowolna. Resort finansów rozważa jednak, by w wybranych branżach była obowiązkowa. Podzielona płatność budzi ogromne wątpliwości. W przedstawionym w poniedziałek stanowisku Pracodawcy RP ostrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla całej gospodarki.
Wyniki sondażu opracowanego na zlecenie Pracodawców RP są jednoznaczne – Polacy oczekują zwiększenia wydatków na służbę zdrowia. Wnioski z sondażu omówione zostały w trakcie konferencji prasowej z udziałem reprezentantów organizacji pacjentów, pracowników, ekonomistów i świadczeniodawców.
„Rzeczpospolita”: Skarbówka chce pomóc branży budowlanej. Minister finansów zalecił urzędom skarbowym szybszy zwrot VAT mikroprzedsiębiorcom działającym w budowlance. To odpowiedź na trudności związane z obowiązującymi od 1 stycznia nowymi zasadami rozliczania podatku. – Cieszy szybka reakcja administracji skarbowej na zgłaszane problemy – ocenia ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.
Komisja Europejska wydała oficjalne stanowisko kwestionujące prawidłowość tzw. podatku handlowego. Potwierdziły się więc pojawiające się od kilku tygodni doniesienia, że nowa danina nie zostanie zaakceptowana przez KE. Taki rozwój wypadków Pracodawcy RP przewidywali już na etapie konsultacji społecznych.
„Rzeczpospolita”: Obywatel, w tym podatnik, może złożyć wniosek o zmianę, uchylenie, nieważność czy wznowienie odnoszące się do rozstrzygnięcia, które wcześniej zaskarżył już do sądu. Urzędnicy muszą jedynie takie postępowanie zawiesić do prawomocnego zakończenia sprawy sądowej. –Omawianą uchwałę siedmiu sędziów NSA należy traktować jako korzystną z punktu widzenia przedsiębiorców – ocenia ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.
„Dziennik Gazeta Prawna”: Komisja Europejska chce, aby obywatele państw UE mieli możliwość indywidualnego oszczędzania na starość w ogólnounijnym programie. Program nie zastąpi ani nie zharmonizuje krajowych systemów emerytur, ma być jedynie uzupełnieniem III filaru. – Odpowiednikiem nowego produktu emerytalnego jest na polskim rynku IKE i IKZE – tłumaczy ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.
Jak za jednym zamachem rozjuszyć wszystkich polskich kierowców oraz zwiększyć ceny towarów i usług? Wystarczy znacząco podnieść ceny paliw. Jak podała „Rzeczpospolita”, posłowie rządzącej partii właśnie coś takiego chcą zafundować obywatelom. Podnieść cenę litra paliwa o 25 groszy, i to na dodatek jeszcze latem! – pisze w „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.
W dniu 30 czerwca 2017 r. Pracodawcy RP gościli delegację Narodowej Unii Rumuńskich Przedsiębiorców (UNPR) oraz misję biznesową firm rumuńskich. Podczas wizyty W obecności Ambasadora Rumunii, pana Ovidiu Dranga, odbyło się uroczyste podpisanie umowy dwustronnej o współpracy pomiędzy organizacjami.
„Rzeczpospolita”: Na zwolnienie z kar i niższe odsetki mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy skorygują rozliczenia i zapłacą zaległość. Ministerstwo Finansów – oprócz niższych odsetek i zwolnienia z kar – powinno zastanowić się nad wprowadzeniem dodatkowych rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy w przeszłości zaangażowali się w agresywne optymalizacje – ocenia ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.
„Rzeczpospolita”: Fiskus zamierza ujawniać podstawowe informacje podatkowe o największych przedsiębiorstwach w Polsce. – Zakładam, że wielu podmiotom zależy na większej transparentności, a także poprawie konkurencyjności na rynku. W końcu unikanie opodatkowania jest naruszeniem zasad uczciwej konkurencji – ocenia ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.
„Menedżer Zdrowia”: Wzrost nakładów na ochronę zdrowia to temat banalny i oczywisty. Wydawałoby się, że nie ma o czym mówić. A jednak, jak pokazuje życie, rzeczy najprostsze są najtrudniejsze w realizacji. Dowodzi tego finalny kształt Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2017-2020 – pisze ekspert Pracodawców RP Grzegorz Byszewski.
„Rzeczpospolita”: W ramach pakietu 100 zmian dla firm Ministerstwo Rozwoju wprowadza ułatwienia w kontaktach przedsiębiorców z urzędami. Zdaniem eksperta Pracodawców Arkadiusza Pączki procedura administracyjna to instrukcja postępowania dla urzędnika. – Jeśli się ją upraszcza, sprawy w urzędach załatwimy szybciej. Odnowa relacji administracji z biznesem jest niezbędna. Uproszczenie procedur w urzędach to pierwszy krok w tym kierunku. Dalszy to zmiana mentalności kadry urzędniczej – ocenił.
PIP proponuje, aby zgłoszenie pracownika i zleceniobiorcy do ZUS, a także potwierdzenie zawarcia umowy cywilnoprawnej na piśmie, odbywało się jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Ta zmiana prawa nie będzie jednak przysłowiowym lekiem na całe zło.
28 czerwca 2017 r. odbyło się Zgromadzenie Ogólne Sprawozdawczo-Programowe Pracodawców RP, podczas którego przyjęto jednogłośnie sprawozdanie Prezydenta i Rady Pracodawców RP za okres od czerwca 2016 roku do czerwca 2017 r.
„Rzeczpospolita”: Przedsiębiorca musi dokładnie sprawdzić kontrahenta. Inaczej może odpowiadać za jego podatkowe przekręty. Zdaniem eksperta Pracodawców RP Mariusza Korzeba niezbędne są wskazówki dla przedsiębiorców działających w poszczególnych branżach i obracających danym rodzajem towarów.
Zmiany w przepisach o audycie i biegłych rewidentach spowodują wzrost kosztów dla firm, a absolutną podstawą jest dochowanie wszystkich formalności – tak, by można było spokojnie kształtować relacje między komitetem audytu, radą nadzorczą i audytorem – to główne wnioski z seminarium Pracodawców RP na temat nowej ustawy o biegłych rewidentach.
Koniunktura gospodarcza w Polsce nadal się umacnia, jednak nie tak szybko, jak w poprzednich miesiącach. Nieznacznie maleje ponadto odsetek firm oczekujących poprawy sytuacji w kolejnych okresach – tak pokazuje Indeks Optymizmu Przedsiębiorców, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP.
Zespół pracował nad projektem zmian w ustawie o zarządzaniu mieniem państwowym – a głównym tematem były wymogi wobec przedstawicieli pracowników kierowanych do rad nadzorczych spółek skarbu państwa. Omawiano także propozycje zmian niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej.
„Polskie Radio”: Informacje o stanie środków zgromadzonych na koncie emerytalnym otrzyma każdy, kto ma odłożoną choćby jedną składkę i nie przeszedł jeszcze na emeryturę. Warto dokładnie przestudiować te informacje i sprawdzić, czy np. składki za zeszły rok były co miesiąc odprowadzane przez pracodawcę w prawidłowej wysokości.
Prokurator Prokuratury Rejonowej w Myszkowie, w ramach pozakarnej
działalności Prokuratury, wniósł w marcu 2018 roku do Sądu Rejonowego w
Myszkowie pozew przeciwko pracodawcy, który naraził pracownika na utratę
życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.