Niskokosztowe linie lotnicze Ryanair nie mogą zamknąć swojej bazy w holenderskim Eindhoven i relokować zatrudnionych w niej pilotów - orzekł w czwartek rząd w Holandii, oceniając, że decyzja o zamknięciu bazy wygląda na odwet za strajk tamtejszych pracowników.
Kluczowym wyzwaniem dla UE jest zapewnienie jedności państw członkowskich a jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla unijnej spójności jest „pokusa protekcjonizmu" - mówił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas debaty dot. przyszłości UE.
Tomasz Petrziczek został we wtorek nowym ministrem spraw zagranicznych Czech. Jego nominacja kończy trwające od kilku miesięcy spory o to, kto najlepiej będzie podtrzymywał twarde stanowisko kraju w kwestii migracji.
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej osoba
niepodlegająca ochronie w żadnym systemie zabezpieczenia społecznego
podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego, na terenie którego ma
miejsce zamieszkania. Świadomość tego faktu może mieć ogromne znaczenie
dla firm delegujących pracowników, które dotąd nie mogły wysyłać do
czasowej pracy za granicę osób, które nie były wcześniej zatrudnione w
Polsce.
Z faktu wykonywania przez rodzica pracy w rotacyjnym systemie poza granicami kraju nie można wywodzić, że nie zamieszkuje w Polsce na stałe. Gmina powinna to zweryfikować, przeprowadzając wywiad środowiskowy.
Sąd Rejonowy w Radomiu rozpozna sprawę zażalenia prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa dot. złożenia fałszywych zeznań przez 233 świadków w postępowaniach dot. posiedzenia Sejmu RP w sali kolumnowej w grudniu 2016 r. - poinformował w środę PAP zespół prasowy SN.
Polski podatnik podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza, że w rocznym zeznaniu PIT wykazuje on wszelkie dochody, także te z pracy wykonywanej np. w Niemczech. By tego samego wynagrodzenia nie uszczuplać podatkowo zarówno w Polsce, jak i w Niemczech stosuje się regulacje polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Dochód polskiego podatnika z tytułu zasiłku dla bezrobotnych przyznanego
przez niemiecki urząd podlega opodatkowaniu wyłącznie w Niemczech, a w
Polsce jest zwolniony z opodatkowania. W konsekwencji podatnik nie jest
zobowiązany do wykazania tego dochodu w PIT.
Zwiększyło się tempo wydawania decyzji dot. wypłat świadczenia "500 plus" dla rodzin, w których jedno z rodziców pracuje za granicą - powiedział w piątek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marek Zieleniecki. Od 1 stycznia zadanie od marszałków przejęli wojewodowie.
USA spiskują przeciw Korei Płn., sącząc ideologiczną i kulturalną truciznę poprzez media – ocenił w piątkowym komentarzu północnokoreański dziennik "Rodong Sinmun", dzień po ogłoszeniu daty planowanego, historycznego spotkania przywódców obu państw.
Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad Al-Hussein wezwał w środę Turcję do natychmiastowego zniesienia stanu wyjątkowego, który obowiązuje w tym kraju od udaremnionego zamachu stanu z lipca 2016 roku.
Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło w piątek udział w Bratysławie w wiecu „Na rzecz przyzwoitej Słowacji”. W ten sposób uczczono pamięć zamordowanego w lutym dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Apelowano też o ochronę wolności słowa.
Ucząc języka i przekazując uczniom wiedzę o Polsce, kształtujecie także charakter i tożsamość narodową - napisała minister edukacji narodowej Anna Zalewska do polskich nauczycieli pracujących za granicą.
Jeśli dziecko zarobiło więcej niż 3089 zł, to rodzic traci prawo do preferencji w PIT. Nie ma znaczenia, czy dochód uzyskało w kraju czy za granicą – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Sąd Okręgowy w Toruniu orzekł w poniedziałek, że były rektor UMK prof. Jan Kopcewicz złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. "Ktoś chciał mnie upokorzyć. Ostatni rok jest wykreślony z mojego życia" - powiedział naukowiec po wyjściu z sali rozpraw.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska wyraziła w piątek zaniepokojenie sporem wokół nowelizacji ustawy o IPN. Zdaniem jej członków, nowe nieprecyzyjne przepisy budzą uzasadnione obawy o ograniczanie wolności w odkrywaniu prawdy o Holokauście, czemu się sprzeciwiają.
Narodowy Bank Ukrainy (NBU) ostrzegł w piątek przed wzrastającym ryzykiem migracji obywateli tego kraju do innych państw, przede wszystkim do Polski. Proces ten ma się nasilać w nadchodzących latach.
Izrael prowadzi twardą politykę historyczną, my nie tylko ją zaniedbaliśmy, ale jeszcze przez lata uprawialiśmy pedagogikę wstydu; po latach zaniedbań musimy prowadzić szeroko zakrojoną akcję informacyjną na całym świecie - powiedział dla piątkowego "Super Expressu" premier Mateusz Morawiecki.
Szkoda, że jednym fatalnym pociągnięciem psujemy sobie relacje ze wszystkimi; powodujemy mnóstwo nieporozumień i to dotyczących tematu, który jest ważny dla Polaków - powiedziała w czwartek europosłanka PO Róża Thun, odnosząc się do nowelizacji ustawy o IPN.
Po sezonie rocznych rozliczeń podatkowych PIT za rok 2017 urzędy skarbowe wzywają pracodawców do wyjaśnienia sytuacji podatkowej ich pracowników. Wątpliwości dotyczą sytuacji, gdy w informacji PIT-11 wykazane są stosunkowo niskie przychody przy wysokich zaliczkach wpłacanych na podatek dochodowy oraz składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odprowadzanych w trakcie roku przez pracodawcę jako płatnika.
Wicegubernator prowincji Jilin w północno-wschodnich Chinach został usunięty ze stanowiska, a wobec byłego urzędnika krajowej komisji nadzoru leków zostanie wszczęte dochodzenie w związku ze skandalem z wadliwymi szczepionkami – podały chińskie media.
Najdroższą firmą rosyjskiego segmentu internetu (Runetu) jest koncern internetowy Yandex - ocenia rosyjskie wydanie "Forbesa" w opublikowanym w środę rankingu. Wartość Yandexu to 12,8 mld USD. Drugie miejsce wśród najdroższych firm zajęła grupa Mail.ru.
Tunezyjska policja użyła w poniedziałek gazu łzawiącego podczas starć z setkami ludzi, którzy protestowali w dwóch miastach przeciwko bezrobociu, wysokim cenom i nowym podatkom - podaje agencja Reutera, powołując się na mieszkańców.
Szef KE Jean-Claude Juncker, komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger, nowy przewodniczący eurogrupy Mario Centeno, a także ministrowie m.in. z Francji, Niemiec i Włoch spotkają się w poniedziałek w Brukseli, by dyskutować o nowym wieloletnim budżecie UE.
Około 10 tysięcy strajkujących pracowników, emerytów i studentów przeszło w czwartek w Atenach w pokojowym marszu pod gmach parlamentu, protestując przeciwko planowanemu przez rząd Grecji wprowadzeniu do budżetu na rok 2018 dalszych cięć wydatków.
Senat przyjął w czwartek kilka poprawek do ustawy o rynku mocy, która ma zagwarantować dostępność odpowiednich do potrzeb zasobów mocy w źródłach, wytwarzających energię elektryczną. Ustawa zakłada, że od 2021 r. konsumenci w rachunkach będą płacić specjalną opłatę mocową.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwołał gabinet wojenny w związku z zaostrzeniem sytuacji w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Ługańsku na wschodzie kraju – podała we wtorek wieczorem jego administracja.
Firmy będą mogły jednorazowo zaliczyć w koszty inwestycje do 100 tys. zł - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT, który zaakceptował we wtorek rząd.
Piłkarz Realu Madryt Cristiano Ronaldo oszukał hiszpański urząd podatkowy na osiem milionów euro - poinformowano w radiu "Cadena SER". W serwisie internetowym rozgłośni zaznaczono, że Portugalczyk już wcześniej uregulował należność.